Moskevský dlouhosrstý toy teriér

Standard

11

Celkový vzhled :

Malý, jemný, při zdánlivé křehkosti dobře osvalený, pevný a kompaktní pes.

Důležité proporce :

Kohoutková výška : délce těla = ideální 100 : 100 -105 , přípustné 100 : 110 . Hloubka hrudníku = méně než 50% kohoutkové výšky. Délka nosu = do 50% délky celé hlavy

Povaha :

Temperamentní, veselý, nebojácný pes s typickou teriérskou živostí a inteligencí.

Hlava :

Přiměřeně velká, mozkovna, téměř kulová, jařmové a nadočnicové oblouky ani týlní hrbol nesmí být příliš patrné. Líce okrouhlé. Čenichové partie výrazně oddělená, kratší než 50% celkové délky hlavy. Výrazný stop. Čenich jemný, dostatečně vyvinutý, v celé své délce téměř stejně široký, na konci mírně zašpičatělý. Nosní hřbet mírně prohnutý a zvednutý ke špičce nosu. Nosní houba tmavá ( černá, modrá, hnědá ). Pysky jemné, suché, přilehlé, tmavě pigmentované. Skus nůžkový nebo klešťový. Četnost zubů není rozhodující, žádoucí je co největší počet zubů. V obou čelistech musí být ale po šesti řezácích.

Oči :

Střední velikosti, kulaté, dobře usazené vpředu v lebce, ne vypouklé, vždy tmavé s tmavými víčky. Živé a pozorné.

Uši :

Velké, tenké,vzpřímené nebo s klopenou špičkou, pohyblivé, dosti otevřené, mírně na konci zašpičatělé, nasazené na prodloužené spojnici nosní houby a oka nebo mírně na ní. Uši jsou vždy pokryté dlouhou hedvábnou srstí. Vadné jsou uši malé, zaoblené na špičce, klopené nebo příliš vysoko či nízko nasazené.

Krk :

Rovný, střední délky, vysoko nasazený a nesený, vzpřímený, štíhlý, suchý, bez laloku nebo záhybů kůže, přiměřeně osvalený. Horní linie krku je elegantně klenutá.

Trup :

Pevný, kompaktní, hřbetní linie v podstatě vodorovná. Kohoutek málo znatelný. Hřbet krátký, rovný, dobře osvalený. Bedra krátká, mírně klenutá, dobře osvalená. Dostatečně široká a dlouhá záď je mírně spáditá. Prostorná pánev. Hrudník oválného průřezu s dobře klenutými žebry, bez výrazného předhrudí. Hloubka hrudníku je vždy méně než 50% kohoutkové výšky. Břicho je pevné, mírně vtažené, skryté za hlubší slabinovou řasou.

Ocas :

Nesený v prodloužení hřbetní linie nebo nad ní. Suchý, jemný, často porostlý delší srstí. ( kupírovaný na 2 - 3 články)

Končetiny :

Hrudní : Rovné, paralelní, poměrně dlouhé a strmě úhlené. Krátká lopatka je uložena téměř svisle. Rameno je krátké, lokty přilehlé k trupu, předloktí dlouhá a rovná, dosti osvalená. Pevné zápěstí, krátké a pevné nadprstí. Ramenní a loketní klouby jsou velmi otevřené a dobře pohyblivé. Zaječí tlapky - dlouhé prsty méně klenuté, ale pevné, pružné a poměrně sevřené. Tmavé drápy, tmavé pevné polštářky. Celá tlapka je porostlá dlouhou srstí.

Pánevní : Paralelní, poměrně dlouhé a strměji úhlené. Stehno a lýtko jsou téměř stejně dlouhé nebo lýtko je mírně delší. Jsou dobře osvalené a pevné. Nárt je delší, postavený mírně před kolmicí spuštěnou z hlezenního kloubu k zemi. Zaječí tlapky jsou kryté dlouhou srstí, tmavé drápy,tmavé pevné polštářky. Kolenní a hlezenní klouby jsou velmi otevřené a tvarované tak, že celá končetina je při pohledu z boku mírně šavlovitá. Při pohledu zezadu je celá končetina relativně rovná.

Pohyb :

Čilý, velmi pružný, vysoko kadencovaný. Pro plemeno je typické, že pes při kroku a klusu vysoko zvedá toporně natažené hrudní i pánevní končetiny.

Kůže :

Poměrně silná, pevná bez laloků a záhybů, dobře pigmentovaná. U jedinců se světlou srstí je přípustná i slabší pigmentace nosu, pysků, víček i kůže na těle. Jedinci hnědí mají hnědý pigment a světlejší oko, jedinci modří mají modrý pigment a rovněž světlejší oko.

Osrstění :

Rovná nebo mírně zvlněná, pevná, lesklá, přiléhající srst, na trupu dlouhá 3 - 4 cm, na uších dlouhá až 10 cm, hedvábná . Na zadní straně končetin jsou praporce, na hrudních končetinách kratší, na stehnech delší. Srst nemá být příliš hustá, podsada i pesíky mají být téměř stejné kvality a délky. Nežádoucí je srst více zvlněná, přehnaně bohatá, vadná je srst kudrnatá a otevřená.

Barva :

Černá se žlutými znaky, hnědá se žlutými znaky, modrá se žlutými znaky, žlutá všech odstínů ( od smetanové po mahagonovou ), sobolí všech odstínů ( žlutá s občasnými černými chlupy ). Je přípustná malá bílá skvrna na hrudi. Větší bílé odznaky jsou nepřípustné, stejně jako skvrnitost, žíhání, bílé zbarvení na nepigmentované kůži, celočerné a grizzle zbarvení.

Velikost a váha :

výška v kohoutku 20 - 28 cm

váha 2 - 3,5 kg

Vylučující vady :

Atypičnost v jednotlivých tělesných znacích, bázlivost, hysterie, předkus, silný podkus, hrubá nebo krepovitá srst, svislé nebo růžovité ucho, vadná barva kryptorchismus.

 

Zpět na hlavní stránku